PLACEMENT & TRAINING ACTIVITIES

The uniqueness of Center for Training and Placement of S.A.Engineering is prevalent through the execution of meticulous planning and systematic schedule. It has been functioning untiringly towards the benefits of the students to strike out a difference in the corporate world. Our college provides a friendly and challenging environment in order to meet the demands of today’s competitive world. As the candle spreads, and the mirror reflects the light, the department spreads the light to reflect the dreams and goals of the students. It nurtures Industry institute interaction and moulds and mentors the students to be fit for the placement. It also provides job opportunities by bringing companies for campus recruitment to all eligible students of the final year. It enhances and employs current practical and technical knowledge of the students. Added to that, it makes the students plug and play by imparting soft skills and employability skills. It networks with Industries and other Professional Societies to enter into MOUs.

PLACEMENTS

ACADEMIC YEAR TOTAL STUDENTS NO. OF OFFERS IN ON CAMPUS NO. OF OFFERS IN  OFF CAMPUS TOTAL NO. OF OFFERS PERCENTAGE
2016 -2017 169 139 9 148(Till Date) 87.57
2015 – 2016 182 120 46 166 91.20
2014 -2015 131 106 12 118 90
2013 -2014 136 71 25 96 70.5

image001

Academic Year 2016-2017

ON CAMPUS:

S.No STUDENT NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 S.Shyam Kishore Pandian Kaar Technologies Trainee
2 C.P Praveen CDCE Automation Engineer Automation
3 P.V.Anjana Capgemini Software Engineer
4 K.Archana Capgemini Software Engineer
5 S.Amalabai Capgemini Software Engineer
6 T.Divya Capgemini Software Engineer
7 A.K.Haritha Capgemini Software Engineer
8 G.Hemalatha Capgemini Software Engineer
9 V.Roobini Capgemini Software Engineer
10 G.Risab Capgemini Software Engineer
11 E.Manasa Devi Capgemini Software Engineer
12 J.Karthik Capgemini Software Engineer
13 S.Jayaram Capgemini Software Engineer
14 B.Prabhakar Capgemini Software Engineer
15 S.Manisha Capgemini Software Engineer
16 J.Pavithra Capgemini Software Engineer
17 M.Priyanka Capgemini Software Engineer
18 Niladri Ganguly Capgemini Software Engineer
19 D.Thulasimanimaran Capgemini Software Engineer
20 C.Tharani Capgemini Software Engineer
21 S.Savita Capgemini Software Engineer
22 P.Sanjay Capgemini Software Engineer
23 A.Santhosh Kumar Capgemini Software Engineer
24 R.Sriraman Capgemini Software Engineer
25 S. Sujitha Devi Capgemini Software Engineer
26 K.Vinodhini Capgemini Software Engineer
27 B.A.Sruti Capgemini Software Engineer
28 V.R.Shiny Capgemini Software Engineer
29 V.Tamilarasan Aspire Systems Software Engineer
30 G.Akshara Object Frontier Software Graduate Engineer Trainee
31 Aishwarya G CSS Corp Trainee
32 Akshaya R CSS Corp Trainee
33 Janani N CSS Corp Trainee
34 Kavin Kumar K CSS Corp Trainee
35 Preetha A CSS Corp Trainee
36 Ruksana Begum H CSS Corp Trainee
37 Saranya S CSS Corp Trainee
38 Sherilyn Vijay CSS Corp Trainee
39 Shivani L CSS Corp Trainee
40 Srikanth V CSS Corp Trainee
41 Vinodha D CSS Corp Trainee
42 Janani N Gavs Technologies Trainee
43 Shivani L Gavs Technologies Trainee
44 Preetha A Aon Hewitt Software Engineer
45 Akshaya R Aon Hewitt Software Engineer
46 Vinodha D Aon Hewitt Software Engineer
47 Atla Praveen Kumar Sutherland Consultant
48 Blessing Mercy P Sutherland Consultant
49 Kaveen S Sutherland Consultant
50 Siva Ganesh K Sutherland Consultant
51 Leelavathi P Sutherland Consultant
52 Deepika N Sutherland Consultant
53 Sri Devi R Sutherland Consultant
54 Yugeshwar N Sutherland Consultant
55 Jesse Mark Glover Sutherland Consultant
56 Kiran Kumar L N Sutherland Consultant
57 Yashwanth V R Sutherland Consultant
58 Sravanth K Sutherland Consultant
59 Praveen Kumar B Sutherland Consultant
60 Vijaya V Sutherland Consultant
61 Jafar Hussain A Sutherland Consultant
62 Sangeetha S K Sutherland Consultant
63 Pavithra R Sutherland Consultant
64 Gunaselvi B Sutherland Consultant
65 Deepika M Sutherland Consultant
66 Praveen Kumar P Sutherland Consultant
67 Menaga Devi M U Sutherland Consultant
68 Saranya S Sutherland Consultant
69 Haripriya J Sutherland Consultant
70 Arulmozhi S K Sutherland Consultant
71 Keerthana R.J Sutherland Consultant
72 Deepa P Sutherland Consultant
73 Smruthi A Sutherland Consultant
74 Tamilselvan D Sutherland Consultant
75 Sandhya Devi M.N Sutherland Consultant
76 Aishwarya G Sutherland Consultant
77 Susmitha V Sutherland Consultant
78 Jashintha J Sutherland Consultant
79 K.Sangeetha NTT Data Trainee
80 Srikanth V Zoho Software Engineer
81 Arulmozhi S K Croyez Immigration Business Analyst
82 Hemalatha M C Croyez Immigration Business Analyst
83 Nivya E Cooper Lybranth HR Solutions
84 Sushmitha V Cooper Lybranth HR Solutions
85 Swetha U Cooper Lybranth HR Solutions
86 Vyshali B Cooper Lybranth HR Solutions
87 Jafar Hussain A Cooper Lybranth HR Solutions
88 Anitha T Elcompo Electronics Trainee
89 Deepa P Elcompo Electronics Trainee
90 Ishwarya P Elcompo Electronics Trainee
91 M.Deepika (26) Elcompo Electronics Trainee
92 Monisha I Elcompo Electronics Trainee
93 Ruksana Begum H Elcompo Electronics Trainee
94 Pavithra R Elcompo Electronics Trainee
95 Nivya E Elcompo Electronics Trainee
96 Saranya P Elcompo Electronics Trainee
97 Sangeetha S K Elcompo Electronics Trainee
98 Swetha M Elcompo Electronics Trainee
99 Vyshali B Elcompo Electronics Trainee
100 Arulmozhi S K Nation Star Trainee
101 Haripriya J Nation Star Trainee
102 Jayasherin C Nation Star Trainee
103 Jayshree Jain G Nation Star Trainee
104 Keerthana R J Nation Star Trainee
105 Sandhya Devi M N Nation Star Trainee
106 Thamini N Nation Star Trainee
107 Santhosh P Nation Star Trainee
108 Pradeep Kumar S Nation Star Trainee
109 Kaveen S Nation Star Trainee
110 Pravin Sharma M Nation Star Trainee
111 Menaga Devi M U Nation Star Trainee
112 Blessing Mercy P Nation Star Trainee
113 Baranidharan P Nation Star Trainee
114 Pushparaj R Nation Star Trainee
115 Smruthi A Nation Star Trainee
116 Atla Praveen Kumar VDART Analyst-IT
117 Jacob D VDART Analyst-IT
118 Sharmila P VDART Analyst-IT
119 Leelavathi P VDART Analyst-IT
120 Shriram A N HDFC Life Agency Development Manager
121 Keerthana R HDFC Life Agency Development Manager
122 Siva Ganesh K HDFC Life Agency Development Manager
123 Abdul Rahman A HDFC Life Agency Development Manager
124 Shriram A N Krish Techno Corp Customer Support
125 Sridevi R Krish Techno Corp Customer Support
126 Martina Selvam R Krish Techno Corp Customer Support
127 Krithihaa B Krish Techno Corp Customer Support
128 Abdul Rahman A Q-Spider Trainee
129 Dhanush E Q-Spider Trainee
130 Priyanka S Q-Spider Trainee
131 Deepika N Q-Spider Trainee
132 Sangeetha G Q-Spider Trainee
133 Sangeetha M Q-Spider Trainee
134 Kalaivani K Q-Spider Trainee
135 Jacob D Q-Spider Trainee
136 Pradeep Kumar S Avalon Technologies Software Engineer
137 Dhanush E Avalon Technologies Software Engineer
138 D.Udhaya Kumar Sixth Sense Robotics Trainee
139 P.Praveen Kumar Sixth Sense Robotics Trainee

  OFF CAMPUS:

S.NO STUDENT NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Janani N Neeyamo Trainee
2 Venkateswaran N Amazon Software Engineer
3 Nivetha S Amazon Software Engineer
4 Vijaya V Main Tec Network Analyst
5 Bhuvana K Zealous Services Customer Support Executive
6 Deepika K Zealous Services Customer Support Executive
7 Anupriya P Zealous Services Customer Support Executive
8 Daneswari M Zealous Services Customer Support Executive
9 Keerthana R Just Dial (IRO) Trainee

ACADEMIC YEAR 2015-2016

ON CAMPUS:

S.NO STUDENT NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Thenmozhi R Tech Mahindra Associate Software Engineer
2 Yogeshwari D Tech Mahindra Associate Software Engineer
3 Rohit N Tech Mahindra Associate Software Engineer
4 Jaya Nivedhitha R Tech Mahindra Associate Software Engineer
5 Princy Iswarya H Tech Mahindra Associate Software Engineer
6 Abirami B Tech Mahindra Associate Software Engineer
7 Sundari S Tech Mahindra Associate Software Engineer
8 Logeswaran.D Kaar Technologies Trainee
9 Jishnu V L & T InfoTech Graduate Engineer Trainee
10 Kasthuri Rangan V L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
11 Elizabeth Mahilda P L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
12 Indhu Priya G L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
13 Aswini V L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
14 Rahul T L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
15 Kulandayan C L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
16 Pratheepa K L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
17 Rajasekar P L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
18 Kavitha T L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
19 Saranya B L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
20 Sarvesh Sri Dutt A L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
21 Rubavathy A L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
22 Shahbhaz Khan S L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
23 Renu Prabha G L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
24 Theerthana A L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
25 Jai Shankar Dasarathan Object Frontier Software Graduate Engineer Trainee
26 Roshini S Sutherland Consultant
27 Manu Needhi Cholan R Sutherland Consultant
28 Dinesh Babu Sutherland Consultant
29 Subashree B Sutherland Consultant
30 Aparna T S Sutherland Consultant
31 Indhuja D Sutherland Consultant
32 Limshepearce A Sutherland Consultant
33 Padmajothi M Sutherland Consultant
34 Tamizharasan R Sutherland Consultant
35 Rajasekar R Sutherland Consultant
36 Vijay K Sutherland Consultant
37 Pramela B Sutherland Consultant
38 Bhavani S Sutherland Consultant
39 V.Vijayakumar Sutherland Consultant
40 Sirajudeen J HDFC Key resource – Customer Relations
41 Rajkumar B HDFC Key resource – Customer Relations
42 Tamizharasan R HDFC Key resource – Customer Relations
43 Sivaprakash P HDFC Key resource – Customer Relations
44 Praveen Kumar S HDFC Key resource – Customer Relations
45 Vignesh S HDFC Key resource – Customer Relations
46 Gowtham V HDFC Key resource – Customer Relations
47 Manikandan J HDFC Key resource – Customer Relations
48 Anand K.H HDFC Key resource – Customer Relations
49 Jini Jerald Capgemini Software Engineer
50 U. Nirmala Capgemini Software Engineer
51 L. Ganapathy Genx Lead SMTP Associate
52 J. Anupriya QSpider Trainee Software Engineer
53 V. Mahalakshmi Qspider Trainee Software Engineer
54 S. Dhivyarani Qspider Trainee Software Engineer
55 B. Yasmin Qspider Trainee Software Engineer
56 K. Sushmitha Qspider Trainee Software Engineer
57 G. Sarath Kumar Qspider Trainee Software Engineer
58 V.Kasthuri Qspider Trainee Software Engineer
59 G.Suganya Qspider Trainee Software Engineer
60 K.Nandhini Qspider Trainee Software Engineer
61 R.Mala Qspider Trainee Software Engineer
62 B.Pramela Qspider Trainee Software Engineer
63 S.Prasanth Qspider Trainee Software Engineer
64 J.Sirajudeen Qspider Trainee Software Engineer
65 R.Revathi Qspider Trainee Software Engineer
66 A.Nirmala Qspider Trainee Software Engineer
67 V.Gowtham Qspider Trainee Software Engineer
68 N.Dinesh Babu Qspider Trainee Software Engineer
69 Vichitra A VDART Trainee Software Engineer
70 Vishnupriya V VDART Trainee Software Engineer
71 M.Vishali VDART Trainee Software Engineer
72 J. Sirajudeen VDART Trainee Software Engineer
73 R.Vinitha VDART Trainee Software Engineer
74 Jini Jerald VDART Trainee Software Engineer
75 Jaba Sangeetha VDART Trainee Software Engineer
76 A.Priya VDART Trainee Software Engineer
77 Surya P Sixth sense robotics Trainee
78 Dinesh Babu N Altran Technology Configuration Software Engineer
79 Kasthuri V Altran Technology Configuration Software Engineer
80 Kavitha A Altran Technology Configuration Software Engineer
81 Jayashree B Altran Technology Configuration Software Engineer
82 Anisha R Altran Technology Configuration Software Engineer
83 Thanihainathan R Altran Technology Configuration Software Engineer
84 Parthiban J Altran Technology Configuration Software Engineer
85 Lekaraj B Gem soft solutions Trainee Software Engineer
86 Yogalakshmi S Gem soft solutions Trainee Software Engineer
87 D.Yogeshwari Gem soft solutions Trainee Software Engineer
88 S.Bhavani Gem soft solutions Trainee Software Engineer
89 D.Karunya Gem soft solutions Trainee Software Engineer
90 V.Ashwini Aon Hewitt Software Engineer
91 Karunyaa.D Aon Hewitt Software Engineer
92 Kulandayan C Aon Hewitt Software Engineer
93 Shahbhaz Khan S Aon Hewitt Software Engineer
94 Jeevitha B.J Flextronics Junior Engineer
95 S.Aarthi(01) Flextronics Junior Engineer
96 S.Monica Flextronics Junior Engineer
97 Sivasubramaniam N Flextronics Junior Engineer
98 Vishali M Flextronics Junior Engineer
99 Sreemathy P Flextronics Junior Engineer
100 Roshana Sherine D Flextronics Junior Engineer
101 Shalini E Flextronics Junior Engineer
102 S.Vignesh Flextronics Junior Engineer
103 Supriya P Flextronics Junior Engineer
104 Seethalakshmi A Flextronics Junior Engineer
105 Nithisha Jothi D Flextronics Junior Engineer
106 S.Yogolakshmi Just Dial Process Associate / Telemarketing
107 Anisha R Just Dial Process Associate / Telemarketing
108 J Manikandan Just Dial Business Development/Executive Marketing
109 Manoj Prabhakar S Just Dial Business Development/Executive Marketing
110 A.Vimal Just Dial Business Development/Executive Marketing
111 P.Rajasekar eGrove Systems IT Trainee
112 Kotha Thirumala Kondala Rao eGrove Systems IT Trainee
113 Sathish Kumar E eGrove Systems IT Trainee
114 Suresh R eGrove Systems IT Trainee
115 Abirami S TATA Communications Graduate Engineer Trainee
116 Divya V TATA Communications Graduate Engineer Trainee
117 Mohana Priya R TATA Communications Graduate Engineer Trainee
118 Nandhini P TATA Communications Graduate Engineer Trainee
119 Pavithra M TATA Communications Graduate Engineer Trainee
120 Swathi V TATA Communications Graduate Engineer Trainee

OFF CAMPUS:

S.NO STUDENT NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Aarthi. S UST Global Technologies Trainee Software Engineer
2 Aravind G UST Global Technologies Trainee Software Engineer
3 Benita Mary G UST Global Technologies Trainee Software Engineer
4 Kamala S UST Global Technologies Trainee Software Engineer
5 Karunyaa.D UST Global Technologies Trainee Software Engineer
6 Kavitha R UST Global Technologies Trainee Software Engineer
7 Keerthiga.K UST Global Technologies Trainee Software Engineer
8 Mukesh H UST Global Technologies Trainee Software Engineer
9 Siva Sundari R UST Global Technologies Trainee Software Engineer
10 Thaslem Fathima A UST Global Technologies Trainee Software Engineer
11 Visali M UST Global Technologies Trainee Software Engineer
12 Mekala M Mphasis Trainee Associate Software Engineer
13 Megala G Infosys System Engineer Trainee
14 N.R.Santhosh Kumar Infosys System Engineer Trainee
15 T.K.Gopinath Infosys Systems Engineer Trainee
16 E.Sudarson CTS Programmer Analyst Trainee
17 Vichitra A CTS Programmer Analyst Trainee
18 Mekala M CTS Programmer Analyst Trainee
19 Padmalatha R CTS Programmer Analyst Trainee
20 S.Monica CTS Programmer Analyst Trainee
21 B.Aravind Kumar CTS Programmer Analyst Trainee
22 JebaSangeetha R CTS Programmer Analyst Trainee
23 Jishnu V CTS Programmer Analyst Trainee
24 U.Nirmala CTS Programmer Analyst Trainee
25 Vishnu Priya V CSS Corp Trainee
26 Julee Choudhary B CSS Corp Trainee
27 Padmajothi M CSS Corp Trainee
28 Mugurima Banu Z CSS Corp Trainee
29 Pearlin Priscilla C CSS Corp Trainee
30 A.Kavitha CSS Corp Trainee
31 P.Supriya CSS Corp Trainee
32 Rubavathy A CSS Corp Trainee
33 Deepika A Image Infotainment Teacher – Art/Digital/Design
34 G.Suganya Young Mind Solutions Process Associate
35 Manu Needhi Cholan Genpact Trainee Software Engineer
36 Aravind G TCS Assistant System Engineer – Trainee
37 Lekaraj Equad Engineering Services Trainee
38 V.Mahalakshmi Equad Engineering Services Trainee
39 A.Kavitha Equad Engineering Services Trainee
40 K. Nandhini Equad Engineering Services Trainee
41 N.P.Deepa Shopper Quick Private Limited Digital online Associate
42 Subashree B Hexaware Executive
43 T S Aparna Xerago E-Biz Services Private Ltd. Trainee
44 Gowtham Kumar K M Plintron Trainee
45 M.Sathish Kumar Kochar Info tech Technical Support Executive
46 V.Gowtham SRM Technologies Graduate Trainee

ACADEMIC YEAR 2014-2015

ON CAMPUS:

S.NO STUDENT NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Abhishek Sharma Tech Mahindra Associate Software Engineer
2 Abinaya.S Tech Mahindra Associate Software Engineer
3 Andrew John Tech Mahindra Associate Software Engineer
4 Hari Krishnan M Tech Mahindra Associate Software Engineer
5 Indhumathi S Tech Mahindra Associate Software Engineer
6 Janani E P Tech Mahindra Associate Software Engineer
7 Jaraly J Tech Mahindra Associate Software Engineer
8 Logesh T Tech Mahindra Associate Software Engineer
9 Malarvizhi S Tech Mahindra Associate Software Engineer
10 Steffi Keran Rani J Tech Mahindra Associate Software Engineer
11 Shobhana A J Tech Mahindra Associate Software Engineer
12 Vijay Mukesh Tech Mahindra Associate Software Engineer
13 Kannan S Excela Com Trainee Software Engineer
14 Kirthiga Sivagama Sundari J Excela Com Trainee Software Engineer
15 Mubeen Taj I Excela Com Trainee Software Engineer
16 Sabari Murugan K Excela Com Trainee Software Engineer
17 Yamini R Excela Com Trainee Software Engineer
18 Rekha.V Congruent Software Engineer
19 Kiran R L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
20 Divya P L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
21 Supriya C B L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
22 Kiran R Mu Sigma Trainee Decision Scientist
23 Indhumathi S Mu Sigma Trainee Decision Scientist
24 Andrew John Mu Sigma Trainee Decision Scientist
25 Mrunalini Maveric Test Engineer
26 Surekha CTS Programmer Analyst Trainee
27 Ragavi CTS Programmer Analyst Trainee
28 Narendran CTS Programmer Analyst Trainee
29 Mary Emaglet CTS Programmer Analyst Trainee
30 Aeysha Parvin CTS Programmer Analyst Trainee
31 K.Karthik Sutherland Customer Support
32 Shameena C.K Sutherland Customer Support
33 Navya Joy Sutherland Customer Support
34 G.Gautham Gopal Sutherland Customer Support
35 Suganya R Sutherland Customer Support
36 S Priyadharshini Sutherland Customer Support
37 M Sridevi Sutherland Customer Support
38 C Rajalakshmi Sutherland Customer Support
39 A Raja Sutherland Customer Support
40 R Naveen Prasad Sutherland Customer Support
41 Rahul D Sutherland Customer Support
42 P Ashwini Sutherland Customer Support
43 R Anitha Sutherland Customer Support
44 M Aeysha Parvin Sutherland Customer Support
45 K Meera Sutherland Customer Support
46 A Anitha Sutherland Customer Support
47 R Joyhilda Sutherland Customer Support
48 S Bharathi Sutherland Customer Support
49 R Gayathri Sutherland Customer Support
50 K.Karthik Manya Group Trainee
51 Joy Hilda Manya Group Trainee
52 Mrunalini Manya Group Trainee
53 Shameena C.K Manya Group Trainee
54 K.Karthik QSpider Trainee Software Engineer
55 M Sridevi QSpider Trainee Software Engineer
56 R Naveen Prasad QSpider Trainee Software Engineer
57 Vidhya Gayathri QSpider Trainee Software Engineer
58 Naveen Kumar N QSpider Trainee Software Engineer
59 Mahendra Kumar QSpider Trainee Software Engineer
60 Durga Devi QSpider Trainee Software Engineer
61 L.Saravanan CSS CORP Trainee
62 Nirmal Kumar S CSS CORP Trainee
63 Ranjith P CSS CORP Trainee
64 Purushothaman CSS CORP Trainee
65 Vigneshwaran CSS CORP Trainee
66 Nagarajan CSS CORP Trainee
67 Yuvaraj CSS CORP Trainee
68 Vinoth Kumar E Perfint Health Care Trainee
69 Sameer Mohanta Perfint Health Care Trainee
70 Sriraman Perfint Health Care Trainee
71 Sarath Kumar Perfint Health Care Trainee
72 Hemnath Perfint Health Care Trainee
73 Kranthi Kumar Perfint Health Care Trainee
74 Akash Lakra Perfint Health Care Trainee
75 Mathan Raj IBM Trainee Software Engineer
76 Monish Kumar IBM Trainee Software Engineer
77 Sanjeev Das IBM Trainee Software Engineer
78 G.Gautham Gopal IBM Trainee Software Engineer
79 Karthik B IBM Trainee Software Engineer
80 Naveen Kumar P Virtusa Associate Engineer
81 B.Karthikeyan Virtusa Associate Engineer
82 Joe Prince Virtusa Associate Engineer
83 Tejesh Kollipara Virtusa Associate Engineer
84 Kamala Kannan Virtusa Associate Engineer
85 T.Saravana Kumar Accenture Software Engineering Associate
86 Mahendra Kumar Accenture Software Engineering Associate
87 Mohammed Abu Bakkar Omega Health Care Associate
88 Renjith Kumar Omega Health Care Associate
89 C.Prasanth Omega Health Care Associate
90 Mohan Raj Omega Health Care Associate
91 Vivekananda Mishra Omega Health Care Associate
92 Kalaivanan P IPRO Solutions Customer Support
93 Lokesh S IPRO Solutions Customer Support
94 Purushothaman IPRO Solutions Customer Support
95 Renjith Kumar IPRO Solutions Customer Support
96 Elumalai IPRO Solutions Customer Support
97 Lavanya G.S IPRO Solutions Customer Support
98 Neeli Vijay Kumar IPRO Solutions Customer Support
99 A.Anitha IPRO Solutions Customer Support
100 Asha.J IPRO Solutions Customer Support
101 Sathya IPRO Solutions Customer Support
102 Madan Raj IPRO Solutions Customer Support
103 Meera IPRO Solutions Customer Support
104 Raja A IPRO Solutions Customer Support
105 Suganya R IPRO Solutions Customer Support
106 Rojapushpalatha IPRO Solutions Customer Support

OFF CAMPUS:

S.NO STUDENT NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Arul Velan P Mind Tree Engineer
2 Andrew John Mphasis Trainee
3 Indhumathi G Infosys Software Engineer
4 Navya Joy HCL Comnet Software Engineer
5 Baraneedharan G Polaris System Trainee
6 Rajalakshmi C Polaris System Trainee
7 Geethalakshmi R Tata Communications Graduate Engineer Trainee
8 Kannan S Aricent Software Engineer
9 Arul Velan P TCS Assistant System Engineer
10 Sri Raman SL Lumax Trainee
11 K.Karthik Hexaware Software Engineer
12 A.Anitha Hexaware Software Engineer

ACADEMIC YEAR 2013-2014

ON CAMPUS:

S.NO STUDENT NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Jayashree Archana Tech Mahindra Associate Software Engineer
2 Keerthana P Tech Mahindra Associate Software Engineer
3 Jojhen K. Mathew Tech Mahindra Associate Software Engineer
4 Nishanthini G.K Tech Mahindra Associate Software Engineer
5 Rekha.P Tech Mahindra Associate Software Engineer
6 Kumutha .B Tech Mahindra Associate Software Engineer
7 Sathiya Seran Cognizant Programmer Analyst Trainee
8 Suchitra Cognizant Programmer Analyst Trainee
9 Mohammed Yasir Cognizant Programmer Analyst Trainee
10 Jayashree Archana Cognizant Programmer Analyst Trainee
11 Sri Ganesh Ntt Data Software Engineer
12 Ashok.J Kumaran Systems Trainee Programmer
13 Kumutha .B Mphasis Trainee Software Engineer
14 Saravana Kumar V.K Mphasis Trainee Software Engineer
15 Abirami N Mphasis Trainee Software Engineer
16 Jeevitha.R Hcl Comnet Software Trainee
17 Monica. S Hcl Comnet Software Trainee
18 J Sri Ranjani Hcl Comnet Software Trainee
19 P.B.Ajay Hcl Comnet Software Trainee
20 Madhan Kumar Excelacom Software Engineer
21 Preetha .E Congruent Software Trainee
22 Nivedha K Accenture System Engineering Associate
23 Sornalatha S Accenture System Engineering Associate
24 Jeevitha.R Sutherland Customer Support
25 Monica. S Sutherland Customer Support
26 Jothi.R Sutherland Customer Support
27 Sornalatha S Sutherland Customer Support
28 Arvin Joseph Kum Ar Sutherland Customer Support
29 Jeevitha.S Aon Hewitt Software Engineer
30 G.Ramya Hexaware Software Engineer Trainee
31 Preetha .E Cmc Software Trainee
32 Abdul Samad Ershad Infosys System Engineer Trainee
33 Sonika R Infosys System Engineer Trainee
34 Chitra S Infosys System Engineer Trainee
35 Elakkiya V Infosys System Engineer Trainee
36 Kamalakannan K Infosys System Engineer Trainee
37 Robin Louis L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
38 Karthick G L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
39 Lakshmi M L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
40 Pavithra M L & T Infotech Graduate Engineer Trainee
41 Kunjaal Prasad Renault Nissan Graduate Engineer Trainee
42 Manju Rekha B Renault Nissan Graduate Engineer Trainee
43 Padmavathy K Renault Nissan Graduate Engineer Trainee
44 Shanmugha Anand Sunshiv Electronics Graduate Engineer Trainee
45 Hareni R Sunshiv Electronics Graduate Engineer Trainee
46 Subashree S Sunshiv Electronics Graduate Engineer Trainee
47 Hariharan S Tata Communications Graduate Engineer Trainee
48 Prakash K Smr Automotive System Engineer Trainee
49 Dinesh R Smr Automotive System Engineer Trainee
50 Gopal V Smr Automotive System Engineer Trainee
51 Geetha D Data Pattern Graduate Engineer Trainee
52 Thamarai Selvi Data Pattern Graduate Engineer Trainee
53 Kevin Paulraj Data Pattern Graduate Engineer Trainee
54 A.Mageshwarie Athena Health Technology Software Analyst
55 S.Jamuna Devi Athena Health Technology Software Analyst
56 S.Menaka Priya Athena Health Technology Software Analyst
57 Sushil Gupta J Athena Health Technology Software Analyst
58 S.Manimozhi Athena Health Technology Software Analyst
59 V.Subashini Athena Health Technology Software Analyst
60 B.Vanibala Syntel Trainee
61 M.Thavamani Syntel Trainee
62 G.T.Sikkander Riyaz Syntel Trainee
63 V.Sathyageeth Syntel Trainee
64 J.Shiva Kumar Syntel Trainee
65 S.Sarath Kumar Syntel Trainee
66 K.Sanjay Financial Software & Systems Pvt Ltd Trainee Software Engineer
67 R.Santhosh Financial Software & Systems Pvt Ltd Trainee Software Engineer
68 Venkadesh R Financial Software & Systems Pvt Ltd Trainee Software Engineer
69 Porchezhiyan V Financial Software & Systems Pvt Ltd Trainee Software Engineer
70 Kumaran J. Financial Software & Systems Pvt Ltd Trainee Software Engineer
71 V.Sai Anitha Financial Software & Systems Pvt Ltd Trainee Software Engineer

  OFF CAMPUS:

S.NO STUDENT NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Balaji S Cease Fire Industries Ltd Technical Trainee
2 Chandrakumar P Cease Fire Industries Ltd Technical Trainee
3 Karthik G. Exl Infotel Site Engineer Trainee
4 Ritesh Kumar Singh Exl Infotel Site Engineer Trainee
5 Umayal Exl Infotel Site Engineer Trainee
6 Lavanya K Exl Infotel Site Engineer Trainee
7 Yeshwanth Kumar Mazenet Software Trainee
8 Mohan M Mazenet Software Trainee
9 Monikha G Mazenet Software Trainee
10 Gopinath K Mazenet Software Trainee
11 Saravana Perumal Igenesis Junior Software Developer
12 Gowtham K Igenesis Junior Software Developer
13 Venkatesh G Igenesis Junior Software Developer
14 Lavanya S Zoho Corporation Pvt Ltd Technical Staff
15 R.Ramkumar Zoho Corporation Pvt Ltd Technical Staff
16 S.Raju Zoho Corporation Pvt Ltd Technical Staff
17 S.Elambarithi American Mega Trends System Software Engineer
18 B.Rajesh American Mega Trends System Software Engineer
19 Siddharth Pal American Mega Trends System Software Engineer
20 T.Vignesh American Mega Trends System Software Engineer
21 U.Srinath Eta Star Power Control System Pvt Ltd Engineer Design – Trainee
22 S.Siva Ranjani Eta Star Power Control System Pvt Ltd Engineer Design – Trainee
23 G.Mano Eta Star Power Control System Pvt Ltd Engineer Design – Trainee
24 B.Priyanka Eta Star Power Control System Pvt Ltd Engineer Design – Trainee
25 G.Rajendra Prasad Panda Eta Star Power Control System Pvt Ltd Engineer Design – Trainee

CARRIER DEVELOPMENT PROGRAM

Our Placement and Training Cell offering Career Development Program for the students who are raring to enter the corporate world and introduce them to the prospective employers according to their aspirations and background. The Training programs have been formulated after a thorough analysis of unique requirement of various companies as the required skills will vary according to the company’s requirement. We impart this training program with the help of reputed training Institutes. They enable our students to gain a competitive edge in the recruitment process, groom their confidence and develop their personality. The training modules will be formulated to improve our students’ skills like: FINAL YEAR

YEAR TRAINING DURATION CONTENTS
I Motivational Training by ETHNUS 6 Days (Even Semester) Goal Setting, S.W.O.T Analysis Communication Skills, Functional English, Presentation Skills
Aptitude Training by SA (S&H Staff) 3 Periods Weekly (Even Semester) Quantitative and Verbal 
II British English Communication (BEC) by Strides Consultancy 4 Periods Weekly (Odd Semester) Communication Skills Group Discussion
Aptitude Training by SA Faculty 4 Periods Weekly (Even Semester) Aptitude, Verbal, C, C++,
III Aptitude Training by Innovative Services, SMART 4 Periods Weekly (Odd Semester) Quantitative – Numbers, Ratio and Proportion, Percentage, Profit and Loss, Time Speed and Distance, Time and Work, Probability ,etc
IV Technical training by Launch Pad 7 Days (Odd Semester) C , C++, JAVA
Technical training by SA Staff 2 Periods Weekly (Odd Semester) Embedded Systems, C, C++, Data Structures, JAVA

ONLINE ASSESSMENTS

The Online assessments are a vital part in improving the students’ aptitude skills, We are offering the students a Interactive, learning-centric, user-friendly, robust test taking platform which gives immediate, insightful performance report with detailed explanation. We have experienced a huge improvement in the student’s aptitude skills after we expose them with the Online Assessment System.  Before Placement Drive, company based training is also given for companies such as Capgemini, Aspire System, Aon Hewitt.

YEAR NAME OF THE TEST
IV CO CUBES PRE- ASSESMENT TEST I
CO CUBES PRE – ASSESMENT TEST II
AMCAT TEST
RE- AMCAT TEST
III SMART APTITUDE TEST
SMART APTITUDE WEEKLY TEST
I WEEKLY APTITUDE TEST (Every Week Thursday)