ACHIEVEMENTS

STUDENT ACHIEVEMENTS IN SPORTS

Jesse Mark Glover

Awarded as runner in National level conducted at Rajasthan from 26-12-16 to 1-1-17.

Awarded as runner in S.A.Trophy at S.A.Engineering College from 2-3-17 to 4-3-17.

Awarded as Winner in zonal level at S.A.Engineering College from 20-9-16 to 22-9-17.

 

R.Vignesh , III c, AH League won IV place in Hockey

 

Name : K.Pooja Sharma

Dept/year: Electronic Communications Engineering/ 3rd year

Year of joining IEEE : 2016

Current position : Social Media Coordinator at IEEE CS India Council SAC-2017

Volunteering : Women In Engineering track and Publicity in IEEE CS INDIA SYMPOSIUM at IIIT ,Allahabad(17,18,19 MARCH,2017)

Events/conference/congress attended :

1) Participated in the STUDENT BRANCH OFFICES’ MEET organized by IEEE MADRAS SECTION at Anna Universityz Campus, Chennai on 5th February,2017

2) Active Participation in AICSC-16- All India Computer Society Congress conducted by IEEE Hyderabad section and supported by IEEE Young Professionals from 15th-17th December,2016 held at IIIT Hyderabad, Gachibowli, Hyderabad, Telangana based on “Digital Innovation”.

3)ISYWC’16- All India studen-professionals-women in engineering congress 2016 held at LMNIIT, Jaipur from 7th to 9thOctober,2016,Based on “Innovate to Create”

4) IEEE Coimbatore Hub Congress, based on “India Strategic Initiative” programme was conducted on 30th july,2016 and 31st july,2016 at Jansons Institute Of Technology (Coimbatore)

 

INTRA / INTER COLLEGE COMPETITION (CO-CURRICULAR ACTIVITIES)

WINNERS LIST ACADEMIC YEAR: 2016-2017

S.No STUDENT’S NAME YEAR DATE EVENT VENUE
1. R.Vignesh IV 11.09.16 V Prize in National scrabbleChampionship S.A.Engineering College
2. C.P.Praveen IV 09.09.16 Ist Prize in Robo Race SriramEngineering College
3. C.P.Praveen IV 17.09.16 Ist Prize in Project Display Vellammal Engineering College
4. S.Pradeep Kumar IV 17.09.16 Ist Prize in Project Display Vellammal Engineering College
5. C.P.Praveen IV 26.09.16 Ist Prize in Robothon R.M.K. Engineering College
6. S.Pradeep Kumar IV 26.09.16 Ist Prize in Robothon R.M.K. Engineering College
7. C.P.Praveen IV 26.09.16 Ist Prize in Robo Rally R.M.K. Engineering College
8. S.Pradeep Kumar IV 26.09.16 Ist Prize in Robo Rally R.M.K. Engineering College
9. C.P.Praveen IV 26.06.16 Ist Prize in Robo War. R.M.K. Engineering College
10. S.Pradeep Kumar IV 26.06.16 Ist Prize in Robo War. R.M.K. Engineering College
11. P.Velmurugan III 22.10.16 Fourth Place in Body Building Competition. Jai Fitness center
12. L.Sudhaparimala III 03.03.16 III Prize in Paper presentation S.A.Engineering College
13. D Ganesh Kumar III 10.02.17 II Prize in Technical Quiz Meenakshi College of Engineering
14. P.Divya III 10.02.17 II Prize in Technical Quiz Meenakshi College of Engineering
15. V.HarishSrinivas III 10.02.17 II Prize in Technical Quiz Meenakshi College of Engineering
16. K.Sravanth IV 20.02.17 II Prize in Adzab S.A.Engineering College
17. K.Thamizharasan IV 20.02.17 II Prize in Adzab S.A.Engineering College
18. M.Vishal IV 20.02.17 II Prize in Adzab S.A.Engineering College
19. B.Hari Haran III 20.03.17 I Prize in Dubsmash Rajalakshmi Engineering College
20. B.Hari Haran III 11.03.17 I Prize in IQ WIZZ ShriAndalAlagar College of Engineering
21. B.Hari Haran III 17.02.17- 18.02.17 III Prize in Convergence Saveetha Engineering College

INTRA / INTER COLLEGE COMPETITION (CO-CURRICULAR ACTIVITIES)

WINNERS LIST

S.NO STUDENT’S NAME EVENT VENUE
2015-2016
1. J.Manikandan II Prize in Adzap Vellammal Institute of Technology
2. Shivas II Prize in I am India inter college culturals-15 Chinmaya Mission Thamaraipakkam
3. R.Arunachalam Ist Prize in Photography Easwari Engineering College
4. Shriram.AN Ist Prize in Paper Expo’15 New Prince ShriBhavani College of Engineering
5. Sivaganesh.K Ist Prize in Paper Expo’15 New Prince ShriBhavani College of Engineering
6. Shrikanth Ist Prize in Paper Expo’15 New Prince ShriBhavani College of Engineering
7. Praveen .C.P Ist Prize in RoboRalley PERI Institute of Technology
8. Praveen .C.P II Prize in RoboRalley St. Peters College Of Engineering
9. Prabhakar.B II Prize in RoboRalley St. Peters College Of Engineering
10. Amalabai .S II Prize in Circuit Debugging GRT Institute of Engineering & Technology
11. C.P.Praveen I Prize in RC Car Race Chennai Institute of technology
12. S.Pradeepkumar I Prize in RC Car Race Chennai Institute of technology
13. C.P.Praveen I Prize in Robomasons Society of Civil Engineers, Anna University
14. C.P.Praveen I Prize in Robo Race Easwari Engineering College
15. A.R.Navin Kumar Winners in Basket Ball in Zonal Level S.A.Engineering college
16. Jesse Mark Glover Winners in Basket Ball in Zonal Level S.A.Engineering college
17. Jesse Mark Glover III Place in Basket Ball in Regional level chief Ministers Trophy District sports Complex, Thiruvannamalai
18. Jesse Mark Glover Winners in Basket Ball in Benny memorial Tournament Swords Basket Ball Club
19. C.Tharani IV Place in Volley Ball in State level (S.A.Trophy) S.A.Engineering college
20. R.Vignesh Winners in Hockey in Intramural level S.A.Engineering college
21. P.Sakthivel Winners in Hockey in Intramural level S.A.Engineering college
22. K. Pooja Sharma Winner in Badminton in Intramural level S.A.Engineering college
23. K. Pooja Sharma Winner in Badminton in Basket Ball in Intramural level S.A.Engineering college
24. C.Tharani Winner in Throw Ball in Intramural level S.A.Engineering college
25. C.Tharani Winner in Shot put in Intramural level S.A.Engineering college
26. A.R.Navin Kumar Winners in Basket Ball in Intramural level S.A.Engineering college
27. Jesse Mark Glover Winners in Basket Ball in Intramural level S.A.Engineering college
2014-2015
28. N.Rohit III prize in Sumo Robo MisrimalNavajeemunoth Engineering College
29. A.SarveshsriDut III prize in Sumo Robo MisrimalNavajeemunoth Engineering College
30. N.Rohit II prize in Robo Rally Meenakshi College Of Engineering
31. A.SarveshsriDut II prize in Robo Rally Meenakshi College Of Engineering
32. V.Elumalai I prize in Techie Treasure Saveetha Engineering College
33. S.Vinoth Kumar I prize in Stock War Saveetha Engineering College
34. Kalaivanan.P Best Performer in Innovspark-14 World Epic KaashivInfotech
35. Hari III prize inTechie treasure Saveetha Engineering College
36. P.Kalaivanan I prize inStock War Saveetha Engineering College
37. L.Saravanan I prize in Stock War Saveetha Engineering College
38. L.Saravanan I prize in Techie treasure Saveetha Engineering College
39. S.Nirmal Kumar II prize in Stock War Saveetha Engineering College
40. S.Nirmal Kumar I prize in Techie treasure Saveetha Engineering College
41. Deepika.A I prize in Pencil drawing S.A.Engineering college
42. R.Kavitha III prize in ADZAP Panimalar Engineering college
43. Steffi KiranRani.J III prize in Paper Presentation Panimalar Engineering college
44. Aravind II prize in RC Drawing SKR Engineering College
45. A.Sarvesh III prize in Robotika B.S.AbdurRahman University
46. N.Rohit III prize in Robotika B.S.AbdurRahman University
47. Anitha II prize in Volleyball in Intramural level S.A.Engineering college
48. Vinodhini.K II prize in Volleyball in Intramural level S.A.Engineering college
49. C.Tharani II prize in Volleyball in Intramural level S.A.Engineering college
50. Andrew john II prize in Table tennis in Intramural level S.A.Engineering college
51. Lokesh III prize in Football in in Intramural level S.A.Engineering college
52. Sivagnana raja III prize in Football in Intramural level S.A.Engineering college
53. Anand.K.H III prize in Football in Intramural level S.A.Engineering college
54. S.Sandhya Kumar III prize in Football in Intramural level S.A.Engineering college
55. K.Shrawanth III prize in Football in Intramural level S.A.Engineering college
56. Jesse Mark Glover IV prize in Basket Ball in Intramural level S.A.Engineering college
57. S.Roshini IV prize in Basket Ball in Intramural level S.A.Engineering college
58. D.Vinotha IV prize in Basket Ball in Intramural level S.A.Engineering college
59. Aishwarya IV prize in Basket Ball in Intramural level S.A.Engineering college